merc

Zakup używanego samochodu – jak zmniejszyć ryzyko wpadki?

Z zakupem samochodu z drugiej ręki jest jak z loterią, albo uda nam się trafić naprawdę dobry egzemplarz, albo zostaniemy oszukani i nawet nie będziemy o tym wiedzieli, albo nasza batalia z nieuczciwym sprzedającym będzie się toczyć latami. Naprawdę ciężko jest kupić pewny samochód, tak aby być spokojnym o to, że nie brał udziału w jakimś większym wypadku, albo że jego licznik nie został cofnięty.

Coraz więcej aut na rynku

Niestety, samochodów na rynku jest coraz więcej, ceny nowych aut stają się coraz bardziej przystępne i dlatego te używane muszą zachęcić nabywców czymś wyjątkowym. Oczywiście to co najbardziej wzbudza zainteresowanie jest niska cena. Ogłoszenia samochodów w bardzo dobrym stanie i po w miarę okazyjnej cenie nie widnieją zbyt długo na portalach ogłoszeniowych. Jednakże jeśli cena różni się znacznie od cen podobnych aut może nam to dać do myślenia. Jeśli sprzedającemu faktycznie nie zależy na dużym zarobku, a chce się jedynie pozbyć auta i fatycznie nic przy nim nie majstrował to możemy mówić o ogromnym szczęściu. Gorzej jest w przypadku, kiedy trafimy na oszusta. Wtedy może okazać się, że kupiliśmy bombę z tykającym zegarem, i możemy tylko czekać kiedy ona się aktywuje, mając tylko nadzieję, że nic poważnego się nie stanie.

światła

Jakich podstępów dopuszczają się nieuczciwi sprzedawcy?

Głównym grzechem popełnianym przez oszustów samochodowych jest przekręcanie liczników. Wiadomo, że samochody z większym przebiegiem są bardziej wyeksploatowane i narażone na znacznie więcej awarii. Jeśli kupujący wie jaki jest faktyczny przebieg auta może się spodziewać jakie usterki mogą go czekać, może zapobiec części z nich poddając niektóre części wymianie. Jeśli jednak licznik wskazuje inny przebieg może on nie mieć pojęcia o ewentualnych awariach i koniecznych wymianach części.
Inni handlarze popełniają jeszcze gorsze przestępstwa, skupują ze złomowisk auta powypadkowe i naprawiają je, a następnie sprzedają jako bezwypadkowe, więcej dowiesz się na stronie firmy Akroma. Takie oszustwo jest karygodne, gdyż może ono wpłynąć na bezpieczeństwo podróżowania danym pojazdem, a w konsekwencji wypadku może zaważyć nad życiem kierowcy lub pasażerów.

cooper

Czy można wykryć oszustwo przed zakupem?

Najlepszym sposobem, który może zdemaskować niektóre grzechy handlarzy jest udanie się do warsztatu samochodowego, gdzie specjaliści z zakresu mechaniki będą mogli szczegółowo przyjrzeć się danemu samochodowi i ocenić jego stan. O ile faktycznego przebiegu nie da się określić na podstawie oględzin o tyle można na podstawie zużycia niektórych części stwierdzić czy faktycznie może on być taki niski. Łatwiej jest wykryć przeróbki związane z naprawą powypadkowego auta. W takim przypadku ciężko jest zatuszować wszystkie szczegóły, i podczas dokładnego oglądania pojazdu można znaleźć miejsca gdzie było spawane lub kolor lakieru jest inny. W warsztacie samochodowym jest znacznie więcej możliwości dokładnego obejrzenia samochodu, gdyż mamy do dyspozycji wiele narzędzi to ułatwiających. Warto znaleźć zaufany warsztat, który pomoże w zakupie używanego auta.