Tankowanie w Polsce

Jak wygląda proces tankowania w Polsce, ile tankujemy, gdzie najlepiej tankować, wreszcie – co tankujemy ? Polacy w tankowaniu nie są podzieleni tak jak w kwestii historii i polityki. Jak się okazuje panuje tu jednomyślność i zdrowy rozsądek. Sprawdźmy jak jest z tankowaniem w naszym kraju.
Z badań przeprowadzonych w Polsce, Litwie oraz Czechach wynika jednoznacznie, że to właśnie ci pierwsi tankują coraz mniej. Widać to szczególnie przy statystykach dotyczących oleju napędowego, gdzie stopa tankowania spadła aż o 7 punktów procentowych. Co jest konsekwencją takiego stanu rzeczy ? Od lat poziom ilości tankowanego paliwa w Polsce był blisko 3,5 razy mniejszy niż w sąsiednich Niemczech. Prawdę mówiąc to nie dziwi, ponieważ auta w naszym kraju mają mniejsze silniki, a co za tym idzie – zużywają mniej paliwa. Kolejnym argumentem potwierdzającym badania jest fakt, że blisko 70% naszych rodaków zapytanych jakim środkiem transportu wybierze się na drugi koniec kraju odpowiada jasno – pociągiem.

Wynika to z braku autostrad ( choć obecnie budujemy ich coraz więcej ), ale także z oszczędności. Przy jednej z najniższych płac minimalnych na świecie nie każdego stać na auto, a jeśli już ono jest należy oszczędzać na paliwie. Stąd coraz większa ilość samochodów jest przerabiana na gaz, a tankowanie benzyny odchodzi do lamusa. Największe różnice w badaniach było widać na przykładzie oleju napędowego. Spadek benzyny, to około 5%. Ale dlaczego jest u nas gorzej niż we wspomnianych Czechach i Litwie ? Wynika to z tego, że są to niewielkie pod względem obszaru kraje, gdzie pokonanie ich szerokości nie wymaga wielogodzinnej jazdy za kółkiem, a co za tym idzie – częstego odwiedzania stacji paliwowych.
Skutkiem takiej sytuacji na polskim rynku paliwowym jest spowolnienie wzrostu gospodarczego. ON jest stosowany głównie w transporcie oraz budownictwie, zatem tak wyraźny spadek sugeruje mniejszą aktywność gospodarczą. Do tego dochodzi mała elastyczność cenowa, więc nie powinno to mieć wpływu na stan litrów w zbiornikach naszych aut.

Gdzie najczęściej tankujemy ?

Według badań „European Trusted Brands” najczęściej tankujemy na stacjach Orlen oraz Statoil. W przeprowadzonych ankietach, to właśnie Orlen uchodził za stację godną największego zaufania. Praktycznie co druga osoba wskazywała swe uznania dla państwowego koncernu. Pomimo ogromnej tradycji Orlenu okazuje się, że ich polityka zewnętrza jest wysoce skuteczna wśród młodych osób, które postrzegają przedsiębiorstwo jako nowoczesne.
Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje Statoil. Marka ta została doceniona za wysoką jakość świadczonych usług oraz za przyjazne nastawienie do klienta. Jak się okazało wpływ na sposób opakowania tych usług miały takie czynniki jak wystrój i reklama. Dalsze miejsca w badaniach zajęły odpowiednio marki BP, Shell oraz Bliska ( nota bene należąca do Orlenu ). Kryteria wedle których oceniano stacje to jakość, stosunek wartości do ceny, wizerunek oraz zrozumienie klienta.

Co tankujemy ?

Z roku na rok coraz rzadziej olej napędowy i benzynę. W ostatnich latach pojawiły się alternatywne rozwiązania, których celem jest przede wszystkim oszczędność, ale także ekologiczne podejście. Dla ON tańszą propozycją jest BIODISEL. Jest to olej napędowy wyprodukowany w 100% z oleju roślinnego. Paliwo jest objęte niższą akcyzą, co znajduje swych amatorów wśród średnio – zamożnej grupie społeczeństwa. Należy przy tym podkreślić, iż zastosowanie takiego paliwa wykluczają producenci aut nowszych. Kolejnym źródłem oszczędności jest zainstalowanie w aucie LPG. Stała – niska cena kusi coraz większe rzeszę rodaków, którym niekoniecznie zależy na szybkiej jeździe. Aktualnie innowacyjne rozwiązania pozwalają na nieodczuwalną różnicę w prowadzeniu samochodu, ale należy przy tym pamiętać, że instalacja gazowa niekoniecznie współpracuje dobrze z każdym silnikiem.