taksowka

Ranking aut polskich taksówkarzy

Auto to dla wielu narzędzie do zarabiana pieniędzy – absolutna podstawa bytu. Dotyczy to najczęściej kierowców zawodowych oraz taksówkarzy. To właśnie ci drudzy inwestują w auta uniwersalne i wytrzymałe zarazem. Warto przyjrzeć się im wyborom i przy okazji dokonać rankingu najpopularniejszych taksówek w Polsce.

Peugot 406.

Skąd wziął się ten pojazd na wyposażeniu większości korporacji zwłaszcza w Warszawie? Wyróżniamy dwa podstawowe czynniki. Pierwszy to ogromna popularność ze względu na serię francuskich przebojów kinowych o banalnej nazwie „Taxi” ze znakomitą główną rolą Samiego Naceri. To właśnie pierwsza część zapoczątkowała poniekąd kult modelu 406 – również na polskich drogach. Drugim czynnikiem jest ekonomia. Peugot 406 stanowi ciekawą alternatywę dla powszechnie używanych wśród „taksiarzy” Mercedesów. Koszty utrzymania są nieporównywalnie mniejsze, zaś dynamika jazdy po zatłoczonych ulicach stolicy znacznie większa.

VW Passat B5.

passat b5

Ten model zasłynął wśród taksówkarzy ze względu na cieszący się w naszym kraju prestiż i ekonomiczność. Nie bez przyczyny złośliwi mówią, iż popularny „pasek” jest królem wiejskich dróg. Po prawdzie autu można zarzucać wiele – m.in. toporność oraz jednorazowe zawieszenie, ale trzeba przyznać, że ten samochód jak mało który posiada wyjątkowo niskie spalanie, a jego silnik cechuje się ogromną żywotnością, co przecież w przypadku taksówek ma zasadnicze znaczenie. Warto podkreślić również dużą praktyczność oraz uniwersalizm modelu B5. Auto świetnie radzi sobie na długich trasach, a także na chaotycznych – gęstych ulicach. Z pewnością jest to najbardziej udany model Passata. Ale także nowe modele są chętnie kupowane do flot samochodowych dużych firm nie tylko w Polsce ale i Europie Zachodniej.

Mercedes W202.

mercedes

To przecież Mercedes – sama nazwa kojarzy się powszechnie z prestiżem, ekstrawagancją oraz stylowością. Trudno jednak powiedzieć, że są to cechy, które sprawiły, iż taksówkarze rzucili się na ten model hurtowo. Co nie zmienia faktu, że ma to istotne znaczenie w przyciąganiu klientów.  Ponadto przedstawiciel klasy C cieszy się bezawaryjnością, co sprzyja harowaniu na ulicach wielkich miast. Jedynym mankamentem zdaje się być korozja, która często skraca żywotność tego renomowanego auta.

Skoda Octavia.

Taktyka czeskiego koncernu oparta jest na ścisłej współpracy z VW oraz Seatem. I w ten oto sposób Octavia skorzystała ze sprawdzonej płyty podłogowej przedstawiciela naszych zachodnich sąsiadów, ściślej ujmując – kultowego i niezniszczalnego Golfa. Ale czy tylko ten fakt jest pobudką pośród kierowców taksówek? Niekoniecznie. Istotną rolę odgrywa również jeden z najbardziej pojemnych bagażników w tym segmencie.  Bazą większości takich aut są silniki wysokoprężne – 1.9TDI, które potrafią wykręcać przebiegi przekraczające 500.000km. Na taksówkę – jak znalazł.

Renault Laguna.

laguna

W przypadku Renault najczęściej na postojach spotykamy wersję kombi, która poza fenomenalną linią stylistyczną cechuje się najzwyklej w świecie budżetowością i ekonomiką jazdy. Warto wspomnieć o tym, iż w rankingu jest to auto zdecydowanie najtańsze – obecnie modele pierwszej generacji kosztują kilka tysięcy i wciąż działają. Ponadto Laguny świetnie współpracują z gazem, co dodatkowo obniża koszta. Renault Laguna jest świetnym przykładem na to, jak istotną rolę odgrywają aspekty finansowe w przypadku taksówek.

Auta zawarte w powyższym rankingu są najczęściej spotykane na wszelakich postojach. Są to samochody sprawdzone, które cechują się sztandarowymi walorami – bezawaryjnością, ekonomicznością oraz solidnością. Jeśli ktoś zamierza rozpocząć swoją przygodę z biznesem taksówkarskim – powyższe warianty z pewnością się sprawdzą.