bmw-naped-tyl

Przedni i tylni napęd- wady i zalety

Motoryzację można zaliczyć do dziedziny, która wyjątkowo szybko się rozwija, a niekiedy wyprzedza swoje czasy. Rynek samochodowy co roku zaskakuje nas nowinkami, innowacyjnymi rozwiązaniami, ale i są przypadki, kiedy najnowsze modele powracają do starych rozwiązań. Jest jednak kwestia, która jest stała od wielu lat, którą użytkownik sam wybiera wobec swoich potrzeb. Mowa tu o rodzaju napędów. Są trzy warianty: napęd na przednie koła, tylne i na 4 koła. W tym artykule zajmiemy się wadami i zaletami dwóch pierwszych opcji.

Przedni napęd jest najpopularniejszy i najczęściej proponowany we wszelkich markach i modelach samochodów. Pierwszą z zalet jest większa kontrola nad pojazdem w trakcie jazdy, co widoczne jest przy wchodzeniu w zakręt. Połączenie mocy samochodu z poprawnym manewrem skrętu daje duże poczucie bezpieczeństwa, że nie stracimy kontroli nad samochodem. Dzięki takiemu wariantowi napędu konstrukcja tylnego zawieszenia jest prostsza, a za tym idzie mniejsze prawdopodobieństwo usterki w tej części pojazdu. Budowa samochodu o przednim napędzie również robi różnicę- takie rozwiązanie poszerza przestrzeń w kabinie samochodu, co poprawia komfort jazdy. Przydatny jest również przy pokonywaniu wzniesień. Jest to związane z odpowiednim rozkładem wagi na zawieszenie. A jadąc autostradą pojazd jest mniej narażony na wpływ mocnych wiatrów. Ostatnią z zalet jest mniejsza masa auta.

Skupiając się na wadach przedniego napędu jedną z pierwszych jest nieregularne obciążenie zawieszenia. Wyposażenie znajdujące się pod maską wraz z tym, co w przedniej części kabiny pojazdu skutkuje większym naciskiem na przednie koła, przez co są one bardziej narażone na usterki. Przednie koła są zwyczajnie zbyt obciążone, co w przypadku przewożenia ciężkich przedmiotów z tyłu samochodu skutkuje mniejszą kontrolę nad pojazdem i można odczuć „szarpanie kierownicy”, co również wpływa na bezpieczeństwo.

Polecamy: https://comparic.pl/kurs-forinta-wegierskiego-plnhuf-notowania-online-na-comparic/

Tylny napęd pomimo ograniczonej ilości występowania zwany jest napędem klasycznym, gdyż to on jako pierwszy był wykorzystywany w pierwszych samochodach. Ma on w sobie wiele zalet. Pierwszą z nich jest oddzielenie napędu od mechanizmu sterowania pojazdem. Analogicznie do pierwszego wariantu, budowa auta z tylnym napędem mniej wpływa na kondycję przedniego zawieszenia. Taka budowa skutkuje dużym kątem skrętu kół, dzięki czemu łatwiej jest manewrować samochodem. Regularne rozłożenie masy samochodu wpływa na jednakowe zużycie opon i amortyzatorów.

Problemy napędu klasycznego pojawiają się w trakcie jego użytkowania. Gdy w pojeździe znajduje się jedynie kierowca i pasażer masa pojazdu już nie jest tak wyrównana. W takim przypadku tylna część samochodu nie przylega tak samo do jezdni, traci na mocy i ogranicza kontrolę jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. Budowa kabiny również się niekorzystnie zmienia. Wynika to z połączenia przedniej skrzyni biegów z tyłem samochodu, które jest w kształcie tunelu pod pojazdem, co może być niekomfortowe dla osób w kabinie, a układ zawieszenia tylnego jest bardziej skomplikowany.

Części do aut przednio- i tylnonapędowych można znaleźć na https://www.centercar.pl/partscatalogue/.