kwiat

Najważniejszy kolarski wyścig świata – o Tour de France

Tour de France to wyścig etapowy profesjonalnych kolarzy, odbywający się od 1903 roku we Francji i kończący się w Paryżu. Może również prowadzić przez inne kraje. Odbywa co roku w lipcu, a tylko pierwsza oraz druga wojna światowa wymusiły przerwę w jego rozgrywaniu. Jak się narodził i stał się największym wydarzeniem kolarskim świata?

Zawodnicy

Początkowo zaangażowani w starty byli głównie francuscy zawodnicy, teraz są to oczywiście zawodnicy z całego świata. Z biegiem czasu Tour de France zaczęło wyróżniać się między wyścigami kolarskimi, a trasa została rozszerzona. Cieszył się także coraz większą popularnością. Dziś jest to jedna z najważniejszych światowych imprez sportowych roku.

Wyścig odbył się po raz pierwszy w 1903 roku, kiedy został zorganizowany przez dziennik sportowy L’Auto, a obecnie organizowany jest przez Amaury Sport Organization. Wyścig jest częścią UCI World Tour, co oznacza, że rywalizujące w nim zespoły muszą posiadać licencję World Tour, z wyjątkiem ekip zaproszonych przez organizatora imprezy.

piach

Różne rodzaje zawodów

Tour de France, wraz z wyścigami Giro d’Italia i Vuelta a España, jest jednym z najbardziej prestiżowych trzytygodniowych zawodów kolarskich, częścią tzw. Grand Tours, Jednocześnie jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych zawodów kolarskich na świecie. (https://fox.sklep.pl/kategoria-produktu/rowerowy/)

Trasa wyścigu zmienia się co roku, ale format jest zasadniczo taki sam. Kolarze występują – w trakcie trwania całego Touru – na płaskich etapach, próbach czasowych oraz najtrudniejszych i najbardziej wymagających etapach górskich prowadzących przez szczyty Wogezów, Masywu Centralnego, Gór Jury, a zwłaszcza w Alpach i Pirenejach. W ciągu 23 dni odbywa się zwykle 21 etapów, ostatni (z wyjątkiem pierwszego roku zawodów) zawsze kończy się w Paryżu.

rower

Jak przebiega trasa?

Od 1975 r. wyścig odbywał się na Polach Elizejskich, wcześniej w latach 1904-1967 na welodromie nieopodal paryskiego Parku Książąt, a między 1968 a 1974 r. na słynnym welodromie Vincennes. Całkowita długość wyścigu wynosi około 3500 km. Trasa wyścigu prowadzi dookoła Francji i krajów okolicznych, w jednym z dwóch wariantów: zgodnie z ruchem wskazówek zegara i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Liczba zespołów zwykle waha się od dwudziestu dwóch do dwudziestu dziewięciu, z dziewięcioma zawodnikami do roku 2017 oraz do ośmiu członków zespołu od 2018 r. Po zakończeniu każdego etapu, czas, w jakim dany kolarz pokonał trasę jest dodawany do aktualnego wyniku zawodnika. Kolarz z najniższym czasem całkowitym jest liderem i ubiera żółtą koszulkę. Ogólnie rzecz biorąc, ogólna klasyfikacja przyciąga najwięcej uwagi. Mimo to w całym Tour de France są jeszcze inne klasyfikacje, mianowicie zielona koszulka dla zwycięzcy klasyfikacji punktowej, koszulka w grochy dla zwycięzcy klasyfikacji górskiej, biała koszulka dla zwycięzcy klasyfikacji młodych zawodników i ogólna klasyfikacja drużynowa dla najlepszej drużyny.

Tour de France to najważniejszy kolarski wyścig świata. Wyjątkowe wydarzenie, w którym przechodzi się do historii. https://fox.sklep.pl/

Tags: , ,