drogi-ruch

Jak zbudować flotę idealną?

Budowa floty samochodowej to niewątpliwie bardzo trudne zadanie. Istnieje wiele strategii za sprawą których wykreowanie floty przyniesie wymierne korzyści, jednakże to wyzwanie dotyczy w dużej mierze osób początkujących, które o budowie floty nie mają pojęcia. Poniżej znajduje się kilka porad w postaci kroków, które warto wziąć pod uwagę podczas budowy idealnej floty samochodowej.

Krok 1 – Dobierz odpowiednią strategię.

Dobór odpowiedniej strategii to nie lada wyzwanie. Wspólnym mianownikiem strategii bez względu na jej rodzaj są fundamentalne warunki – pierwszy dotyczy floty generującej możliwie jak najniższe koszta. Drugi warunek to flota elastyczna – czyli taka, która będzie spełniać indywidualne potrzeby danego przedsiębiorstwa, wyjaśnia nam redaktor Kownacki pracujący dla magazynu Menadżer Floty, zajmującego się tematyką flot i ich zarządzania. Ostatni warunek dotyczy aspektów praktycznych – związanych z pojazdami, wizerunkowych oraz administracyjnych. Droga, którą wyznacza początkujący fleet manager ma znaczny wpływ na późniejsze funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa.

Krok 2 – Wybierz najlepsze z możliwych pojazdów.

Pojazdy są fundamentem każdej floty, a ich wybór wpływa na powodzenie całej misji. Warto pamiętać, że pojazdy powinny być dopasowane do zapotrzebowania przedsiębiorstwa oraz profilu marki, by spełniały swa rolę praktyczną. Dla przykładu – przedstawiciel handlowy powinien zostać wyposażony w pojazd funkcjonalny i klimatyzowany, aby uwypuklić jego wizerunek i ułatwić mu zdobycie zaufania. Idąc tym tropem – dyrektor firmy powinien poruszać się autem prestiżowym oraz ekskluzywnym, takie działanie kreuje odpowiedni pijar. Zwykły – szeregowy pracownik poruszający się autem powinien zostać wyposażony w pojazd praktyczny i niezawodny, aby jego praca była jak najbardziej efektywna.

Krok 3 – Rachuj koszta.

Każdy manager organizujący profesjonalną flotę zostaje wyposażony w konkretny budżet. Jednak budżet operacyjny nie może zostać przeznaczony wyłącznie na zakup pojazdów. W tle czyha wiele kosztów dodatkowych związanych z całą operacją, dlatego warto rachować i wykazywać się przedsiębiorczym zmysłem. W koszta powinna być wliczona ewentualna eksploatacja – jedna ze złotych zasad organizowania floty dotyczy aut wyposażonych w duże jednostki silnikowe. Mówi ona o tym, iż im większa pojemność silnika, tym szybszy spadek wartości. Takich zasad jest oczywiście więcej, dlatego w momencie organizowania prognoz budżetowych warto się zapoznać ze wszystkimi.

Krok 4 – Wykazuj się chłodnym profesjonalizmem.

W poprzednim kroku wspomnieliśmy o eksploatacji. To bardzo ważny aspekt o którym zapomina wielu początkujących adeptów sztuki budowania floty. O eksploatacji oraz przeznaczeniu pojazdu w znakomity sposób na łamach portalu Flota pisze jeden z blogerów :

„…Powinniśmy bowiem zawsze pamiętać, że auto firmowe powinno możliwie skutecznie odpowiadać tak na potrzeby swojego użytkownika, jak i na potrzeby szeroko pojętej działalności danej firmy…”

Krok 5 – Elastyczność to podstawa.

Cechą najbardziej pożądaną pośród fleet managerów jest elastyczność. W praktyce zarządzanie flotą to nieustanne przeliczanie oraz analizowanie. Powinni o tym pamiętać wszyscy kreatorzy floty – nie tylko ci początkujący, bowiem raz podjęta decyzja w przyszłości może zaważyć na funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Powszechna rada krążąca w branży logistycznej brzmi następująco – myśleć, analizować, liczyć. To fundament działań każdego fleet managera – warto o nim pamiętać, ponieważ tylko w ten sposób możemy zbudować flotę idealną.