Dlaczego warto korzystać z usług firm transportowych i logistycznych?

Producenci i dystrybutorzy towarów mają do wyboru dwie metody dostarczania ich do odbiorcy – mogą robić to za pomocą własnej floty pojazdów, lub korzystając z usług podwykonawców. Mimo, że własna flota na dłuższą metę wydaje się rozwiązaniem opłacalnym, to jednak wiele podmiotów, nawet tych działających na bardzo dużą skalę, pozostaje przy podwykonawcach. Jakie zalety ma to rozwiązanie?

Wygoda

Stworzenie własnej floty pojazdów i zarządzanie nią to ogromne przedsięwzięcie organizacyjne. Jeśli natomiast korzystamy z usług firmy transportowej – wszystko sprowadza się do ustalenia warunku kontraktu, przekazania towaru, odebrania go, opłacenia usługi i ewentualnie wyciągnięcia wobec przewoźnika konsekwencji, gdyby pojawiły się jakiekolwiek nieprawidłowości (np. uszkodzenia towaru lub opóźnienia). Wszelkie problemy, jakie mogą się pojawić na drodze, jak wypadki, niesprzyjające warunki pogodowe, zamykanie głównych arterii czy różnice w przepisach państw przez których teren przebiega trasa, zostają załatwione przez przewoźnika.

Kompetencje i doświadczenie

Firmy, które tworzą własne floty tirów, mogą co prawda zatrudniać wykształconych i doświadczonych kierowców czy logistyków, jednak i tak na początku nie da się uniknąć uczenia się na własnych błędach, które często okazują się kosztowne. Natomiast firmy transportowe i logistyczne, które swoją działalność prowadzą od lat i robią to na rzecz wielu klientów, posiadają ogromne doświadczenie, znają specyfikę dróg po których przebiegają trasy, wiedzą co może się wydarzyć i w jaki sposób zareagować. Dzięki temu wyspecjalizowana firma częściej jest w stanie dotrzymać terminu niż załoga, która dopiero się ze sobą zgrywa i która doświadczenia dopiero zdobywa. Wśród osób, będących zwolennikami tworzenia własnych flot samochodów da się czasami usłyszeć argument, że największą zaletą tego rozwiązania jest kontrola nad całym przewozem. Praktyka pokazuje jednak, że flotom firmowym, zwłaszcza we wczesnym stadium budowy, zdarza się częściej przekraczać terminy.

Mniejsze jednorazowe wydatki

Usługi firm transportowych nie są co prawda tanie, szczególnie tych o mocnej pozycji na rynku, jednak pieniądze, o których tu mówimy i tak są znacznie mniejsze niż te, które musielibyśmy wydać na własną flotę. Sam zakup ciągników siodłowych i naczep to wydatki sześcio lub nawet siedmiocyfrowe. Zakup samochodów to nie wszystko – konieczne jest również opłacenie kierowców, dyspozytorów, ubezpieczenia, systemu monitoringu GPS i wiele innych rzeczy. Natomiast korzystając z usługi podwykonawcy musimy wyłożyć tylko taką gotówkę, jakiej żąda. Dla firm, które nie posiadają zbyt dużego majątku, firmy transportowe i logistyczne są jedyną szansą na rozwój i skuteczne konkurowanie na rynku.

Polskie przedsiębiorstwa transportowe i logistyczne mają dodatkowo tę zaletę, że są względnie tanie, za to kompetentne. Koszty pracy w Polsce są w porównaniu z zachodem Europy bardzo niskie, dlatego też branża transportowa rozwija się tu w sposób niezwykle dynamiczny i można już z czystym sumieniem stwierdzić, że nasz kraj w tej branży dominuje na kontynencie. Korzystanie z usług polskiego transportu ma więc istotne znaczenie dla całości krajowej gospodarki, dla której rynek usług logistycznych i transportowych stopniowo staje się kluczowy i stanowi o coraz większej części produktu krajowego brutto.